M.P. Semenenko Institute of Geochemistry, Mineralogy and Ore Formation of NAS of Ukraine

Літієві руди Станкуватського і Полохівського рудних полів (мінералогія, геохімія)

РЕФЕРАТ

 

Звіт про НДР: 153 с.,   30 рис.,  35 табл., 77 джерел.

Объект досліджень – літієві родовища  в докембрійських комплексах   західної частини Інгульського мегаблоку Українського щита (УЩ). 

Мета роботирозробити мінералого-геохімічні та вікові критерії пошуку рідкіснометалевих родовищ в докембрійських комплексах західної частини УЩ. 

Методи дослідженьгеохронологічні (уран-свинцевий  і  рубідій-стронцієвий   методи),   геохімічні, мінералогічні, петрографічні, мікрорентгеноспенктральні, електронномікроскопічні  та  польові спостереження.

Наведені нові результати   мінералого-петрографічного та ізотопно-геохімічного дослідження  літієвих пегматитів  Станкуватського та Полохівського рудних полів західної частини  Інгульського мегаблоку  УЩ. Вивчений мінералогічний склад літієвої мінералізації, яка представлена сподуменом і петалітом. Детально досліджені мінералого-геохімічні типи супутньої рудної мінералізації ніобію, танталу, стануму, цинку та берилію. Виділені парагенетичні типи рудних мінеральних асоціацій від високо-, середньо- до низькотемпературних. Встановлено, що головне практичне значення мають руди з вторинною накладеною мінералізацією, представленою головним чином петалітом і сподуменом. Провідна роль належить петалітовій (в межах Полохівського родовища) та змішаному петаліт-сподуменовому (Станкуватське рудне поле) типам руд. Літієві пегматити мають добре виражену геохімічну спеціалізацію на фосфор, берилій і станум, що обумовлює набір акцесорних мінералів, головними із яких є трифілін, монтебразит, хризоберил і нігерит. Таким чином літієві пегматити Станкуватського та Полохівського рудних полів є комплексними промисловими об’єктами  на літій, ніобій, тантал і станум. З’ясовано, що літієва мінералізація накладена на мікроклін-альбітові пегматити, що сформувалися 2026-2032 млн. років тому.  Вперше встановлений вік супутньої мінералізації, що за уран-свинцевим співвідношенням в тантало-ніобатах  становить 1965 млн років, та монацитах із апатит-кордієритових метасоматитів -  1957-1961 млн. років.

Новизна - В результаті проведених досліджень виявлені наступні критерії локалізації рідкіснометалевої мінералізації в докембрійських комплексах Шполянсько-Ташлицького рудного району УЩ: геолого-структурний,  магматичний, метасоматичний, мінералогічний,  та ізотопно-геохімічний.

Галузь застосування - Результати НДР використані виробничими організаціями КП «Кіровгеологія» при проведенні геолого-пошукових робіт на літій в різних мегаблоках УЩ.

 

Authors:

Степанюк Леонід Михайлович     Сьомка Володимир Олексійович, Бондаренко Сергій Миколайович

Other authors:

Сукач В.В., Донський М.О., Курило С.І., Зюльцле О.В., Довбуш Т.І., Висоцький О.Б., Котвіцька І.М., Коваленко Н.О., Куц В.О., Карли З.В., Сидорчук В.С., Бондаренко О.Б.

 

Keywords:

ЛІТІЄВІ ПЕГМАТИТИ, ШПОЛЯНСЬКО-ТАШЛИЦЬКИЙ РУДНИЙ РАЙОН,  ПЕТАЛІТ, СПОДУМЕН, ТРИФІЛІН, КОЛУМБІТ-ТАНТАЛІТ, КАСИТЕРИТ, НІГЕРИТ, ВІК, АПЛІТ-ПЕГМАТОЇДНІ ГРАНІТИ.

 

Head of the research:

Сьомка Володимир Олексійович

Registration Card (RC):

0116U002909

Execution period of the research:

2016 - 2020