ABOUT
PERIODICALS
INFORMATIONAL
MESSAGES
реферат
Звіт про НДР: 112 с., 6 розділів, 22 таблиці, 28 рисунків, 78 посилань.
Об’єкт дослідження: ґрунтові відклади, природні води, рослинність на полігонах дослідження Українського Полісся.
Ціль – дослідити розподіл мікроелементів в об’єктах навколишнього середовища на умовно чистих територіях та на територіях під впливом антропогенної діяльності Українського Полісся.
Методи дослідження: загальний хімічний аналіз, гранулометричний, спектральний, мас-спектрометрія з індуктивно пов’язаною плазмою, статистична і картографічна обробка даних.
Встановлено, що мікроелементний склад досліджених ґрунтів Волинського, Київського, Чернігівського та Новгород-Сіверського Полісся в цілому відповідає природному регіональному фону. Геохімічні дослідження ряду полігонів на фонових ділянках виконано вперше.
Низький вміст органічної речовини та незначна кількість колоїдів у складі ґрунтів спричинюють відносно низьку сорбційну ємність, що створює небезпеку потрапляння забруднюючих речовин у природні підземні та поверхневі води при збільшенні техногенного навантаження.
Визначено, що досліджувані малі міста Українського Полісся характеризуються в середньому помірно-небезпечним рівнем забруднення. Вміст важких металів у ґрунтах зростає при наявності у структурі міста підприємств хімічної промисловості (м.Бровари, м. Шостка).
Продовжено дослідження впливу техногенної діяльності в межах урбанізованих територій на природні води Українського Полісся. Строкатість їх макрокомпонентного складу, присутність підвищеної кількості нітратів, хлоридів, заліза часто пов’язана з техногенною діяльністю та потребує еколого-геохімічного моніторингу.
Для рослинності міст спостерігається більш інтенсивне накопичення мікроелементів порівняно з рослинністю фонових територій Українського Полісся.
Результати дослідження можуть бути використані господарюючими суб’єктами, управлінськими та природоохоронними організаціями при екологічній оцінці компонентів довкілля природних і урбанізованих ландшафтів Українського Полісся.
Authors:
Вовк Катерина В’ячеславівна, Злобіна Катерина Сергіївна
Other authors:
Keywords:
важкі метали, форми міграції, ємність катіонного обміну, ландшафтно-геохімічне районування, урбанізовані території.
Head of the research:
Вовк Катерина
Registration Card (RC): 0119U102488 Execution period of the research: 2019 - 2020
LANGUAGES
KEYWORDS