ABOUT
PERIODICALS
INFORMATIONAL
MESSAGES
Реферат
Звіт про НДР: 326 с., 57 рис., 55 табл., 193 джерел.
Об’єкт дослідження – масиви і прояви кристалічних порід з якими генетично пов’язані родовища і рудопрояви рідкісних металів Українського щита
Мета роботи – визначити або уточнити склад головних мінералів-концентраторів рідкісних елементів (REE, Y, Nb, Ta, Sc, Zr, Hf, Li) та інші акцесорні мінерали, особливості їх розповсюдження в родовищах і рудопроявах, генетично пов’язаних із різними кристалічними породами УЩ.
Методи дослідження – польові дослідження з описом і відбором зразків відслонень та керну свердловин; петрографічні дослідження; мінералогічні дослідження (діагностика і вивчення особливостей хімічного складу мінералів у аншліфах і моно фракціях мікрозондовим методом); геохімічні – визначення хімічним аналізом вмісту головних елементів у породах і монофракціях мінералів; рентген-флуорисцентний аналіз та мас-спектрометрія індуктивно-зв'язаної плазми (ICP MS) порід і мінералів з визначення концентрації мікроелементів; ізотопно-геохімічні (визначення ізотопного складу С, О і Sm, Nd, Sr порід та мінералів).
Узагальнено нову інформацію про розповсюдженість, мінералогічні та геохімічні особливості родовищ та рудопроявів рідкісних металів України. У зв’язку із лужно-ультраосновними або карбонатитовими породами та лужними породами габро-сієнітових комплексів відомі ряд родовищ і рудопроявів середніх за якістю і запасами комплексних Nb-REE руд. Новим перспективним для подальших геологічних досліджень є численні прояви лужних метасоматитів, особливо Приазов’я, із подібним складом рудної мінералізації, що генетично пов’язані з нерозкритими тілами лужних порід або карбонатитів. Особливістю рідкіснометалевої мінералізації УЩ є відкриття багатих REE-Zr-руд нетрадиційного типу у високодиференційованих сієнітах анортозит-рапаківігранітиних плутонів та багатих REE руд анадольського типу. У зв’язку з першими розвідане Азовське родовище, подібні руди відомі також в Яструбецькому масиві. Руди анадольського типу є унікальними, оскільки не мають прямих світових аналогів. Із значно більш поширеними сублужними або рідкіснометалевими гранітами УЩ та пов’язаними з ними пегматитами відомо цілий ряд рудопроявів із комплексною Nb-Ta-Sn-REE (іноді W, Ве, Li) мінералізацією, проте більшість із них потребує довивчення для підтвердження економічного значення. В окремому розділі представлено детальну, включаючи дослідження останніх років, характеристику мінералів рідкісних металів та особливостей їх хімічного складу. Крім того, зібрано результати прецизійних геохімічних та ізотопно-геохімічних досліджень із різних генетичних типів порід з якими пов’язані рудопрояви або виявлено родовища рідкісних металів. Вперше розкрито повний спектр REE в багатих рудах Петрівсько-Гнутівського родовища, що за концентрацією REE і генезисом подібні до відомих родовищ Байянь-Обо і Маунтин Пас. На підставі узагальнених даних розглядаються можливі причини виникнення і диференціації рудоносних порід різного складу та геологічні фактори які сприяють нагромадженню рудних концентрацій рідкісних металів в різних за генезисом кристалічних породах.
Authors:
Кривдік Степан Григорович, Степанюк Леонід Михайлович, Шеремет Євген Михайлович, Бондаренко Сергій Миколайович,
Other authors:
Дубина Олександр Володимирович
Keywords:
український щит, лужні породи, карбонатити, метасоматити, рідкіснометалеві граніти, рідкісні елементи, диференціація, металогенія, рудоносність
Head of the research:
Кривдік Степан Григорович
Registration Card (RC):
0118U002186
Execution period of the research:
2018 - 2019
LANGUAGES
KEYWORDS