M.P. Semenenko Institute of Geochemistry, Mineralogy and Ore Formation of NAS of Ukraine

Геохронологія та геохімія асоціацій метаморфічних порід аульської та західноприазовської серій східної частини Українського щита

РЕФЕРАТ

Звіт про НДР 104 с., 46 рис., 22 табл., 119 джерел.

Об’єкт дослідження – гнейси, основні кристалосланці та амфіболіти західноприазовської і аульської серій Приазовського та Середньопридніпровського мегаблоків.

Мета роботи – вікове розчленування та визначення геохімічних особливостей і генезису високометаморфізованих порід західноприазовської та аульської серій східної частини Українського щита.

Методи дослідження – геолого-структурний, петрографічний, мінералогічний, геохімічний, ізотопно-геохронологічний.

За результатами геохронологічних досліджень вперше встановлено вікове положення  кайінкулацької та верхньотокмацької товщ західноприазовської серії. Визначено, що плагіогнейси кайінкулацької товщі мають мезоархейський - (3,1-3,0 млрд років), а тоналітові гнейси верхньотокмацької товщі палеоархейський вік (3,56 млрд років). Визначено, що переважна частина площі Західноприазовського блоку складена сильно дислокованими плагіогранітоїдами мезоархейського віку (кайінкулацька товща), так само, як і на Середньопридніпровському мегаблоці (базавлуцька товща) та зробити висновок про їх принципово однакову будову. Показано, що плагіогнейси базавлуцької товщі аульської серії є різновіковими утвореннями, серед яких є гнейси віком 3,18 та 2,95 млрд років. Визначено, що тектонічні включення метабазитів в породах західноприазовської серії є глибинними інтрузивними (дайковими) породами. Палеоархейські гнейси Західного Приазов’я та Оріхово-Павлоградської структури представлені породами середнього складу (кварцевими діоритами).

Отримані нові геохронологічні дані дозволяють внести наступні зміни до хроностратиграфічної шкали УЩ:

1) плагіогнейсти кайінкулацької товщі західноприазовської серії перемістити з палеоархею в мезоархей. Вони одновікові з плагіогранітоїдами ТТГ формації (3,1-3,0 млрд лет).

2) тоналітові гнейси верхньотокмацької товщі помістити на рівні 3,56 млрд років;

3) на Приазовському мегаблоці УЩ виділити два інтрузивних комплекса тоналітів віком 3,67 і 3,5 млрд років;

4) виділити в хроностратиграфічній схемі Приазовського мегаблоку плагіогранітоїди ТТГ формації віком 3,1-2,92 млрд років.

Authors:

Артеменко Геннадій Володимирович

Демедюк Валентина Валентинівна

Вільковський Валерій Олександрович

Стеценко Марія Євграфівна

Гурненко Аніліна Іванівна

Other authors:

Н.Г. Таран

Keywords:

ГНЕЙС, ОСНОВНИЙ КРИСТАЛОСЛАНЕЦЬ, ЦИРКОН, УРАН-СВИНЦЕВИЙ ВІК, ПРИАЗОВСЬКИЙ МЕГАБЛОК, Середньопридніпровський мегаблок, ЗАХІДНОПРИАЗОВСЬКА СЕРІЯ, АУЛЬСЬКА СЕРІЯ, ТОВЩА

Head of the research:

Артеменко Геннадій Володимирович

Registration Card (RC):

0107U009658

Execution period of the research:

2008 - 2012