ПРО ІНСТИТУТ
ПЕРІОДИЧНІ
ВИДАННЯ
ІНФОРМАЦІЙНІ
ПОВІДОМЛЕННЯ
Призначення розробки: для вирішення питань визначення еколого-геохімічного стану природних комплексів заповідних масивів пралісів Українських Карпат (Всесвітня природна спадщина ЮНЕСКО), встановлення фонового вмісту мікроелементів у ґрунтах, рослинах, снігових опадах, природних водах,як основа моніторингу екосистем.
Місце впровадження: Карпатський біосферний заповідник Міністерства екології та природних ресурсів України, 2022 р.
Перспективи подальшого використання: для прийняття природоохоронних щодо збереження природних комплексів заповідних масивів пралісів Українських Карпат (Всесвітня природна спадщина ЮНЕСКО) в геохімічному сенсі; при розробці програм з проведення заходів щодо відтворення порушених екосистем та наближення їх до природного стану.
За проектом «Геохімія об’єктів довкілля територій пралісів Українських Карпат (всесвітня природна спадщина ЮНЕСКО)», 2018-2022 р.р. співробітниками відділу пошукової та екологічної геохімії Інституту геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України в результаті еколого-геохімічних робіт заповідних масивів пралісів Карпатського біосферного заповідника (КБЗ) – Угольсько-Широколужанський, Свидовецький, Чорногірський, Кузій-Трибушанський (рис. 1) з’ясовано, що тип пралісів (букові та мішані листяно-хвойні ліси) та хімічний склад грунтів визначається грунтотвірними породами (рис. 2а), в залежності від чого змінюється їх кислотно-лужний стан (рН) та рухомість хімічних елементів – (рис. 2б). Встановлено, що грунти під вологим мохом збіднені на мікроелементи у 5-10 разів відносно сухого моху, що необхідно враховувати при пошукових та екологічних роботах (рис. 3). Виявлено подібність джерел вуглекислих вод на території Чорногірського та Кузій-Трибушанського заповідних масивів до відомих вуглекислих вод Нарзан та Боржомі (рис. 4).
Рис. 1. Схема розташування масивів пралісів, що охороняються ЮНЕСКО та ділянки досліджень
Рис. 2. Грунтотвірні породи заповідних масивів КБЗ (а) та їх вплив на рухомість хімічних елементів у грунтах (б)
Рис. 3. Графік коефіцієнті розсіяння хімічних елементів у буроземних грунтах, сформованих під вологим та сухим мохом
Рис. 4. Джерела вуглекислих мінеральних вод на території КБЗ
Проєкт «Геохімія об’єктів довкілля територій пралісів Українських Карпат (всесвітня природна спадщина ЮНЕСКО)», 2018-2022 р.р.
Монографія. Крюченко Н.О., Жовинський Е.Я., Папарига П.С. Геохімічні аспекти моніторингових досліджень Карпатського біосферного заповідника. К.: ФОП Кравченко Я.О., 2021. – 137 с.
Виконавці: чл.-кор. НАН України Е.Я. Жовинський, Н.О. Крюченко
2023-01-24 17:21:39
МОВИ
КЛЮЧОВІ СЛОВА