ПРО ІНСТИТУТ
ПЕРІОДИЧНІ
ВИДАННЯ
ІНФОРМАЦІЙНІ
ПОВІДОМЛЕННЯ
РЕФЕРАТ
Том 1.
Звіт про НДР: 172 с., 46 рис., 28 табл. 180 джерел.
Об’єкт дослідження – алмаз, гранати, хромшпінеліди, пікроільменіти, хромдіопсиди та інші мантійні мінерали Українського щита.
Мета роботи – визначення геолого-генетичних типів корінних джерел алмазу.
Методи дослідження – шліхо-мінералогічний, кристаломорфологічний, електронно-мікроскопічний, онтогенічний, електронно-зондовий, спектроскопічний, масспектрометричний.
Надані результати дослідження типоморфізму морфології, хімічного складу і фізичних властивостей мантійних мінералів, кристалічних включень в них та їх парагенезисів. Схарактеризовано ізотопний склад вуглецю українських розсипних алмазів, склад і вміст домішково–структурних дефектів та склад і особливості мінеральних і флюїдних включень в їхніх кристалах. На основі цих результатів проведена реконструкція алмазоутворювального середовища (парагенезиси), складу алмазоутворювального флюїду (ростова система) і РТ-умов росту алмазів. Надана характеристика субсолідусних перетворень мантійних мінералів у кімберлітах Приазов’я. З врахуванням типоморфних ознак вивчених мантійних мінералів визначені геолого-генетичні типи корінних джерел алмазу. Результати НДР можуть бути використані при проведенні пошукових робіт на алмаз. Робота має науково-теоретичне та практичне значення.
Том 2.
Звіт про НДР: 185 с., 57 рис., 29 табл., 106 джерел.
Об'єкт дослідження – кімберліти, лужно-ультраосновні породи, мантійні мінерали із цих порід та ореолів розсіювання їх у осадових породах Українського щита та Карпат.
Мета роботи – локалізація перспективних ділянок для пошуків кімберлітів, вдосконалення мінералогічних критеріїв прогнозування кімберлітів.
Методи дослідження – шліхомінералогічні, оптико-спектроскопічні, електронно-зондові, LA-ICP MS, ізотопно-геохімчні.
Наведено результати вивчення речовинного складу дайок олівінових меланефелінітів Губківського прояву із північного заходу Українського щита. З'ясовано, що вони вкорінялись у земну кору 2047±10 млн років назад. Охарактеризовано склад та геохімічні особливості піропів із верхньокрейдових і четвертинних відкладів басейну верхньої течії р. Дністер. Встановлена їх схожість з піропами із інтрузій піропових перидотитів і піроксенітів палеозойського віку Богемського кристалічного масиву. Наведено дані про склад і геохімічні особливості порід верхньої мантії під Українським щитом. Обговорюються результати визначення ізотопного віку цирконів із кімберлітів східного Приазов'я Показано, що фенокристні циркони мають девонський вік, а ксенокристні – палеопротерозойський і архейський. Наведено результати досліджень кластогенного рутилу із алмазоносних конгломератів і пісковиків білокоровицької світи, та спрогнозовані петротипи його материнських порід і місця їх імовірного розміщення. Результати НДР використані виробничими організаціями при прогнозуванні і пошуках кімберлітів. Робота має важливе наукове і прикладне значення.
Автори:
Вишневський Олексій Анатолійович
Квасниця Віктор Миколайович
Павлюк Олександра Вячеславівна
Цимбал Степан Миколайович
Цимбал Юрій Степанович
Шумлянский Леонід Владиславович
Інші автори:
Соболєв В.Б., Щеглова Л.І.
Ключові слова:
ізотопи вуглецю, алмаз, верхня мантія, елементи-домішки, кімберліт, мінеральні й флюїдні включення, мантійні мінерали, олівінові меланефілініти, парагенезис, Східно-європейська платформа, Український щит
Керівник:
Квасниця Віктор Миколайович
РК:
0112U006805
Роки виконання:
2013 - 2017
МОВИ
КЛЮЧОВІ СЛОВА