ПРО ІНСТИТУТ
ПЕРІОДИЧНІ
ВИДАННЯ
ІНФОРМАЦІЙНІ
ПОВІДОМЛЕННЯ
РЕФЕРАТ
Звіт про НДР: 107 с., 16 табл., 36 рис., 47 джерел
Об'єкт дослідження - гірські породи, мінерали на території Українського щита, стандартні зразки гірських порід.
Мета роботи - визначення вмісту та розподілу рідкісноземельних елементів в гранітоїдах західної та центральної частини Українського щита. Розробка ефективного способу пробопідготовки зразків гранітів, породотвірних та акцесорних мінералів у мікрохвильовому полі.
Встановлено оптимальні фізико-хімічні умови розкладу й розчинення гірських порід та мінералів із використанням мікрохвильового випромінювання. Визначено оптимальний склад та концентрацію розчинників.
Досліджено розподіл рідкісноземельних елементів із гірських порід та мінералів Дністровсько-Бузького, Росинсько-Тікицького та Інгульського мегаблоків. Вивчений розподіл REE в апатитах із ксенолітів метаморфічних порід березнинської та тиврівської товщ (Дністровсько-Бузький мегаблок), виявлено поступове змінення сумарної кількості REE від центральних частин ксенолітів до контактів з вміщуючими гранітоїдами й в самих гранітоїдах. На основі цих досліджень зроблено висновок, що ксеноліт метаморфічних порід березнинської товщі є субстратом для гранітоїдів бердичівського комплексу, а ксеноліт метаморфічних порід тиврівської товщі не є таким для ендербітів, які з ним контактують, а є дайковим утворенням.
Значна частина REE у дослідженнях діоритоїдах Гайсинського блоку Росинсько-Тікицького мегаблоку УЩ концентрується в акцесорних мінералах, перш за все в монациті, ксенотимі, апатиті. В останньому REE концентруються у включеннях монациту, які розглядаються як результат розпаду твердого розчину.
Одним з головних акцесорних мінералів-концентраторів REE у гранітоїдах Руськополянського масиву Інгульського мегаблоку УЩ є флюорит. Його роль як концентратора лантаноїдів зростає в найбільш диференційованих сіро-рожевих дрібно-середньозернистих гранітах. Виявлено, що високий рівень REE у флюоритах з цих гранітів пов'язаний із дрібними голчастими включеннями бастнезиту.
Автори:
Вовк Катерина В'ячеславівна
Самчук Анатолій Іванович
Лісна Ірина Михайлівна
Заяць Ольга Вікторівна
Швайка Ірина Анатоліївна
Проскурка Любов Іванівна
Інші автори:
Пономаренко О.М.
Кураєва І.В.
Хоменко В.М.
Сьомка Л.В.
Макаренко Т.І.
Локтіонова О.П.
Ільченко К.О.
Красюк О.П.
Войтюк Ю.Ю.
Котько А.Г.
Ренкас Г.В.
Павленко О.Й.
Боронтова С.В.
Попенко Е.С.
Лічереп Л.С.
Ключові слова:
рідкісноземельні елементи, ICP-MS-аналіз, гірські породи, флюорит, апатит
Керівник:
Вовк Катерина В'ячеславівна
РК:
0116U002908
Роки виконання:
2016 - 2020
МОВИ
КЛЮЧОВІ СЛОВА