Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України

Особливості формування метал-силікатної та вуглець-вмісної речовини в допланетний період розвитку Сонячної системи

РЕФЕРАТ

Звіт про НДР: 120 с., 12 табл., 27 рис., 129 джерел

Об'єкти дослідження - метеорити.

Мета роботи - вивчення фізико-хімічних процесів утворення та еволюції метал-силікатної та вуглецьвмісної речовини в протопланетній газопиловій туманності на ранніх етапах зародження Сонячної системи, в материнських тілах метеоритів, а також в метеоритах в умовах земного вивітрювання.

Методи дослідження - оптично- та електронно-мікроскопічні, енергодисперсійний, рентгеноспектральний (мікрозондовий), раманівська спектроскопія.

Наведено результати структурно-мінералогічних та хімічних досліджень вуглецьвмісної речовини та рідкісних ударно-переплавлених ділянок хондритів, ниткоподібних кристалів мінералів, а також продуктів земного вивітрювання в різних типах метеоритів. Вперше в хондритах за допомогою електронномікроскопічного методу, а не хімічної екстракції, діагностовані та вивчені крупні включення бітуму, як важливого індикатора доакреаційної природи органіки в материнських тілах метеоритів. Зроблено важливий висновок про міграційну природу бітуму, зумовлену, найімовірніше, імпактними процесами впродовж тривалої еволюції первісних органічних сполук в материнських тілах метеоритів. Детальне дослідження структурно-мінералогічних особливостей та характеру перерозподілу хімічних елементів між силікат-метал-троїлітовими мінералами хондритів при їх повному імпактному переплавленні в закритій системі дозволило вияснити РТ-параметри ударного метаморфізму в постагломераційний період та його вплив на первісні характеристики мінералів. Показано, що ниткоподібні кристали мінералів у хондритах, залізних і залізо-кам'яних метеоритах мають різну природу і є тонкими індикаторами ранніх фізико-хімічних процесів у космосі.

Автори:

Семененко Віра Пантелеївна

Гіріч Аеліта Леонідівна

Розко Алла Миколаївна

Кичань Наталія Володимирівна

Шкуренко Кирило Олександрович

Ширінбекова Світлана Нурахмедівна

Інші автори:

Яськевич Т.Б.

Власенко В.І.

Горовенко Т.М.

Коромисліченко Т.І.

Кирилюк М.Н.

Сливінський В.М.

Янченко В.П.

Ключові слова:

метеорити, хондрити, органічна речовина, бітум, Fe, Ni-метал, силікати, імпактне плавлення, ниткоподібні кристали, вивітрювання

Керівник:

Семененко Віра Пантелеївна

РК:

0116U002069

Роки виконання:

2016 - 2020