ПРО ІНСТИТУТ
ПЕРІОДИЧНІ
ВИДАННЯ
ІНФОРМАЦІЙНІ
ПОВІДОМЛЕННЯ
РЕФЕРАТ
Звіт про НДР: 191 с., 32 рис., 28 табл., 118 джерел
Об'єкт дослідження - масиви і прояви кристалічних порід з якими генетично пов'язані родовища й рудопрояви рідкісних металів Українського щита.
Мета роботи - визначити або уточнити склад головних мінералів-концентраторів рідкісних елементів (REE, Y, Nb, Ta, Sc, Zr, Hf, Li) та інші акцесорні мінерали, особливості їх розповсюдження в родовищах і рудопроявах, генетично пов'язаних із різними кристалічними породами УЩ.
Методи дослідження - польові дослідження з описом і відбором зразків відслонень та керну свердловин; петрографічні дослідження; мінералогічні дослідження (діагностика й вивчення особливостей хімічного складу мінералів в аншліфах і моно фракціях мікрозондовим методом); геохімічні - визначення хімічним аналізом вмісту головних елементів у породах і монофракціях мінералів; рентген-флуоресцентний аналіз та мас-спектрометрія індуктивно-зв'язаної плазми (ICP-MS) порід і мінералів з визначення концентрації мікроелементів; ізотопно-геохімічні (визначення ізотопного складу С, О і Sm, Nd, Sr порід та мінералів).
Усі відомі родовища й рудопрояви рідкісноземельних елементів в межах України генетично пов'язані з трьома головними комплексами магматичних порід, що концентруються переважно у приазовській частині УЩ: 1) лужно-карбонатовими та їхніми метасоматитами; 2) габро-сієнітовими масивами еволюція яких завершується нефеліновими або агпаїтовими сієнітами; 3) лужнопольовошпатовими або рідкіснометалевими сієнітами, що виникають на завершальних етапах формування анортозит-рапаківігранітних плутонів або їх сієнітових аналогів. Перспективність лужних кислих порід щодо можливості виявлення рудопроявів REE залишається, зважаючи на незначне поширення й невеликі об'єми інтрузивних порід, невизначеним. В плюмазитових (рідкіснометалевих) гранітах УЩ REE-мінералізація є досить бідною і самостійного значення не має. Геохімічні особливості лужно-ультраосновних комплексів УЩ свідчать про те, що їх масиви в західній і північно-західній частинах є малоперспективними на виявлення значних проявів REE, що зв'язаної з їх формуванням в колізійних тектонічних обстановках, невеликими масштабами, в північно-західній частині - слабкою диференційованістю. В лужно-ультраосновних комплексах Приазов'я рудоносними є протерозойські карбонатити кальцит-доломітового складу, що утворюються на пізніх етапах становлення масивів. У зв'язку з останніми, практичний інтерес можуть також мати силікатно-карбонатні породи збагачені REE-апатитом та невеликі за розмірами, однак багаті за REE-мінералізацією, карбонатитові тіла, що кристалізуються із залишкових флюїдів збагачених CO2, F, лугами і REE (Петрівсько-Гнутіське родовище). Із розкристалізацією специфічних за складом залишкових лужних флюїдів карбонатитових комплексів пов'язані унікальні за рудною мінералізацією REE-руди анадольського типу. В мажах анортозит-рапаківігранітних плутонів, а також їх сієнітових аналогів, можна очікувати виявлення комплексної REE-Zr-мінералізації азовського та яструбецького типу в зв'язку з високодиференційованими розшарованими інтрузіями лужнопольовошпатових сієнітів. В багатьох випадках в кристалічних породах УЩ родовища і рудопрояви REE пов'язані з невеликими тілами специфічних порід, які є нетиповими для інших районів світу, що вимагає відповідного корегування підходів та методик проведення пошукових і розвідувальних робіт.
Автори:
Кривдік Степан Григорович
Степанюк Леонід Михайлович
Шеремет Євген Михайлович
Інші автори:
Дубина О.В.
Ключові слова:
Український Щит, карбонатити, сієніти, рідкісноземельні елементи, металогенія, рудоносність
Керівник:
Кривдік Степан Григорович
РК:
0118U002184
Роки виконання:
2018 - 2019
МОВИ
КЛЮЧОВІ СЛОВА