Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України

Перспективи використання цирконових руд як комплексної сировини на прикладі Азовського родовища і Яструбецького рудопрояву (Український щит)

РЕФЕРАТ

Звіт про НДР: 98 с., 6 розд., 10 табл., 24 рис., 86 джерел

Об'єкти дослідження - Яструбецький цирконій-рідкісноземельний рудопрояв та Азовське цирконій-ітрій-рідкісноземельне родовище.

Метою роботи є комплексне наукове дослідження цирконових руд на прикладі циркону та інших мінералів в зв'язку з вивченням вмісту та розподілу рідкісноземельних елементів (РЗЕ) та Hf для різних типів родовищ на прикладі Азовського родовища і Яструбецького рудопрояву.

Основними методами експериментальних досліджень був рентгенофазовий аналіз та мікрозондовий аналіз. Також були виконані дослідження зразків методом ЕПР та ЯМР високого розділення.

Результати дослідженняпоказали, що спектр рідкісних земель в цирконі Яструбецького рудопрояву суттєво ітрієвий, а на Азовському родовищі - церієвий. Циркони Яструбецького рудопрояву HfO2 (0.7-1.46%), UO2 (0.06-0.54%), ThO2 (0-0.51%), REE2O3 (0.24-0.89%), Y2O3 (0-1.1%). Циркони Азовського масиву містять Hf (0.9-1.1%), U (0-0.06%), Th (0-0.04%), LREE (0.4-1.4%), HREE (0.04-0.14%), Y (0.16-0.4%).

Підвищений вміст оксидів U і Th в цирконах Яструбецького рудопрояву (0,1-0,55%) є однією з причин їх метаміктного стану, порівняно з азовськими. Встановлено, що HREE в яструбецьких цирконах можуть бути вилучені в технології отримання рафінованого діоксиду цирконію. Виявлена тенденція збільшення вмісту РЗЕ в більш метаміктному цирконі із лужних порід і гранітів. Припускається, що іони РЗЕ3+ локалізовані в метаміктній фазі в мінеральній формі.

Одержані результати можуть сприяти пошуку Hf, Y та РЗЕ з найменшими екологічними ризиками.

Автори:

Гречанівський Олексій Євгенович

Гречановська Олена Євгенівна

Калініченко Анатолій михайлович

Антоненко (Савченко) Тетяна Сергіївна

Канунікова Лідія Іванівна

Інші автори:

Юшин О.О.

Ключові слова:

цирконові руди, яструбецький цирконій-рідкісноземельний рудопрояв, циркон, Азовське родовище, рентгено-фазовий аналіз, ядерний магнітний резонанс, електронний парамагнітний резонанс, електронно-зондовий мікроаналіз

Керівник:

Гречанівський Олексій Євгенович

РК:

0117U002485

Роки виконання:

2017 - 2021