Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України

Створення геополімерних матеріалів на основі дисперсних мінералів природного та техногенного походження для кондиціонування небезпечних відходів

РЕФЕРАТ

Звіт НДР: 58 с., 14 рис., 16 табл., 37 джерел

Об'єкт дослідження - природні та техногенні дисперсні матеріали як складові геополімерних зв'язуючих для кондиціювання небезпечних відходів.

Мета роботи - розробка геополімерних зв'язуючих для цементування небезпечних відходів у геополімерні компаунди, придатні для подальшого захоронення та зберігання.

Методи дослідження - вивчення фізико-хімічних властивостей сировини для геополімерних зв'язуючих, підготовка складових геополімерів для імітатів відходів до цементування, виготовлення дослідних зразків та оцінка їх якості (пористості, міцності, швидкості вилуговування).

При виконанні роботи були:

- визначені фізико-хімічні характеристики матеріалів, що застосовувались для синтезу геополімерів;

- визначена густина зразків композитів;

- проведені випробування на механічну міцність при одновісному стискуванні зразків компаундів;

- виконані дослідження термічної стабільності складових матеріалів за допомогою ДТА/ТГА-аналізу;

- визначені закономірності важливого тектонічного параметру - кінетика тужавлення компаундів;

- проведено факторний експеримент для визначення оптимальних співвідношень компонентів;

- розглянуті механізми структуроутворення в геополімерах, особливості підготовки складових геополімерів та об'єктів для цементування, виготовлені дослідні зразки та проведена їх оцінка в тому числі методом факторного експерименту.

Встановлено, що фізико-хімічні властивості сировини можуть змінюватися в залежності від постачальника, у зв'язку з чим потрібні заходи для поліпшення її якості - виділення необхідних фракцій, вилучення недопалу та алюмосилікатних мікросфер тощо.

Показано, що перед цементуванням об'єкти також повинні проходити підготовку: перетворення катіонітів на золу, адсорбція рідких вуглеводнів твердими адсорбентами і т.д.

На основі вивченої сировини виготовлені зразки геополімерної матриці мали високу міцність (більше 20 МПа) та низьку пористість <1%. При вивченні вилуговування Cs та Sr із компаундів з імітатом РРВ встановлені низькі значення швидкості вилуговування Sr та недостатня фіксація Cs матеріалом геополімерів застосованого складу.

Прогнозні припущення щодо розвитку об'єкта - пошук оптимальної технології кондиціювання небезпечних відходів геополімерцементами з залученням нових об'єктів досліджень. Перехід до виготовлення дослідних партій.

Автори:

Розко Алла Миколаївна

Снісар Віктор Петрович

Федоренко Юрій Григорович

Коромисліченко Таїсія Іванівна

Інші автори:

Возняк Д.М.

Кульчецька Г.О.

Бельський В.М.

Луньова І.М.

Сьомка Л.В.

Бутнік Т.Б.

Матвєєва Т.П.

Кушнір С.В.

Ключові слова:

небезпечні відходи, кондиціювання, геополімери, геоцементи, шлаколужні зв'язуючі, вилуговування, межа міцності на стиск

Керівник:

Розко Алла Миколаївна

РК:

0122U001706

Роки виконання:

2022 - 2022