Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України

Геохімія рідкісноземельних елементів в цирконах та монацитах із гранітоїдів Українського щита (за даними ICP-MS)

РЕФЕРАТ

Звіт про НДР вміщує 144 стр., 19 табл., 32 рис., 54 використаних літературних джерел.

Об’єктом дослідження слугували гірські породи, мінерали на території Українського щита, стандартні зразки гірських порід.

Мета роботи – розробка аналітичної технології визначення рідкісноземельних елементів (РЗЕ) методом мас-спектрометрії з індукційно зв’язаною плазмою (ICP-MS) в монацитах, цирконах та гранітах Українського щита. Розробка ефективного способу пробопідготовки зразків гранітів, цирконів та монацитів у мікрохвильовому полі. Визначення вмісту та розподілу рідкісноземельних елементів в гранітоїдах західної та центральної частини Українського щита. Створення класифікації гранітоїдів Українського щита.

Встановлено оптимальні фізико-хімічні умови розкладу і розчинення гірських порід та мінералів із використанням мікрохвильового випромінювання. Розроблено 10 аналітичних схем пробопідготовки (силікатних та карбонатних порід, мінералів та ґрунтів) і визначено в них вміст РЗЕ.

Визначено оптимальний склад та концентрацію розчинників (кислот HF, HCl, H2SO4) та плавнів  LiBO2, H3BO3, Na2O2; а також оптимальні параметри mx-обробки – температуру, час, тиск для розкладу геологічних об’єктів в мікрохвильовій печі ETHOS фірми MILESTONE (Італія). Створено міжлабораторний стандартний зразок для калібрування ICP-MS.

Автори:

Інші автори:

О.М. Пономаренко, А.І. Самчук, І.М. Лісна, Т.В. Огар, Е.С. Попенко, О.С Заєць, С.І Курило, О.Г. Антонечко, Т.І. Макаренко, К.В. Петриненко, Т.К. Кокот, А.Г. Котько

Ключові слова:

ГІРСЬКІ ПОРОДИ, МІНЕРАЛИ, АНАЛІТИЧНА СХЕМА, РОЗЧИНЕННЯ, ЕЛЕМЕНТ, КИСЛОТА, mx-випромінювання.

Керівник:

Пономаренко Олександр Миколайович

РК:

0113U003380

Роки виконання:

2013 - 2015