ПРО ІНСТИТУТ
ПЕРІОДИЧНІ
ВИДАННЯ
ІНФОРМАЦІЙНІ
ПОВІДОМЛЕННЯ
РЕФЕРАТ
Звіт про НДР: 296 с., 9 розділів, 44 таблиці, 81 рисунок, 236 посиланнь.
Об’єкт дослідження: ґрунтові відклади, донні відклади водойм, рослинність на полігонах дослідження міст Маріуполь, Алчевськ, Кам’янське, Запоріжжя, Константинівка.
Ціль – дослідити розподіл мікроелементів в об’єктах навколишнього середовища на територіях під впливом чорної та кольорової металургії та встановити фізико-хімічні умови утворення техногенних геохімічних аномалій.
Методи дослідження: загальний хімічний аналіз, мінералогічний, гранулометричний, потенціометричний, атомно-абсорбційний, мас-спектрометрія з індуктивно пов’язаною плазмою, математична, статистична та картографічна обробка.
Сформульовано геохімічні підходи комплексного дослідження об’єктів довкілля під впливом підприємств чорної та кольорової металургії з врахуванням ландшафтно-геохімічних умов території. Побудовано карти-схеми розподілу важких металів в ґрунтах на полігонах дослідження та визначено геохімічні асоціації техногенних аномалій.
Виявлено особливості утворення техногенних геохімічних аномалій важких металів у забруднених ґрунтах в залежності від їх фізико-хімічних характеристик (рН, ємність катіонного обміну, вмісту органіки, гранулометричного складу).
Одержано експериментальні дані буферної здатності ґрунтів, яка зменшується в 5-10 разів в забруднених ґрунтах. Виявлено особливості формоутворення важких металів: збільшується вміст рухомих форм, що підвищує екологічний ризик потрапляння полютантів у трофічний ланцюг. Розраховано біогеохімічні та мікробіологічні показники ґрунтів, характерні для техногенних геохімічних аномалій, сформованих під впливом чорної і кольорової металургії.
Здійснено моделювання процесу комплексоутворення важких металів в ґрунтових розчинах поверхневих відкладів техногенно забруднених територій. Встановлено, що основними формами міграції є гідратовані катіони металів.
Запропоновано модифіковані композиційні сорбенти для зниження потоку мобільних форм важких металів в трофічному ланцюгу ґрунт-розчин-рослина
Результати дослідження можуть бути використані господарюючими суб’єктами, управлінськими та природоохоронними організаціями при екологічній оцінці компонентів довкілля урбанізованих територій України.
Автори:
Кураєва Ірина Володимирівна
Самчук Анатолій Іванович
Войтюк Юлія Юріївна
Злобіна Катерина Сергіївна
Красюк Ольга Петрівна
Стадник Володимир Олексійович
Петрова Людмила Олексіївна
Локтіонова Олена Петрівна
Акімова Оксана Ростиславівна
Вовк Катерина В’ячеславівна
Інші автори:
Ключові слова:
важкі метали, потенційна буферна ємність, техногенні геохімічні аномалії, геохімічні асоціації, форми міграції
Керівник:
Кураєва Ірина Володимирівна
Самчук Анатолій Іванович
РК:
0112U006804
Роки виконання:
2013 - 2017
МОВИ
КЛЮЧОВІ СЛОВА