Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М.П. Семененка НАН України

Локальний прогноз і критерії виділення потенційно алмазоносних порід у межах північно-західної частини Українського щита

Реферат

Звіт по НДР: 125 с., 29 рис., 13 табл., 64 джерел.

Об'єкти досліджень – Супутники алмазу з теригенних відкладів і лужно-ультраосновних порід, геохронологія палеопротерозойських порід і розломна тектоніка Новоград-Волинського блока.

Мета роботи – Локалізація ділянок для пошуків кімберлітів і лужно-ультраосновних порід.

Методи дослідження – мінералогічні, ізотопно-геохімічні, локальні рентгеноспектральні.

Наведено результати вивчення супутніх алмазу мантійних мінералів із теригенних відкладів Новоград-Волинського блока. Показано, що за хімічним складом та іншими ознаками вони подібні до однойменних мінералів із кімберлітів різних провінцій світу. Такі ж за складом мінерали у вигляді ксенокристів виявлено у лужно-ультраосновних породах Болярківської та інших інтрузій, що дозволяє вважати останні реальними транспортерами супутніх алмазу мінералів із верхньої мантії на земну поверхню. Сучасними методами визначено ізотопний вік плагіогранітів шереметівського комплексу (2090-2150 млн р.), лужно-ультраосновних порід городницького комплексу (2010-2050 млн р.), габроїдів букинського комплексу (1993-1999 млн р.), гранітів житомирського комплексу (2067-2081 млн р.).

Встановлено приуроченість інтрузій лужно-ультраосновних пород до мантійних розломів північно-східного простягання і вузлів їх перетину з глибинними розломами Сарненсько-Варварівської рифтогенної структури. Виділено дві перспективні ділянки для пошуків нових тіл лужно-ультраосновних пород і кімберлітів.

Автори:

Інші автори:

М.П. Щербак, С.М. Цимбал, Л.В. Шумлянський, Ю.С. Цимбал

Ключові слова:

СУПУТНИКИ АЛМАЗУ, теригенні відклади, ЛУЖНО-УЛЬТРАОСНОВНІ ПОРОДИ, глибинні розломи, Новоград-волинський блок, Український щит

Керівник:

Щербак Микола Петрович

РК:

0113U003381

Роки виконання:

2013 - 2015