ПРО ІНСТИТУТ
ПЕРІОДИЧНІ
ВИДАННЯ
ІНФОРМАЦІЙНІ
ПОВІДОМЛЕННЯ
РЕФЕРАТ
Звіт по НДР: 74 стор., 31 рис., 16 табл., 68 джерел
Об'єкти дослідження – пошкодження структури циркону, що виникає в результаті авторадіації, і розподіл в цирконі рідкісноземельних елементів.
Метою роботи є комплексне дослідження радіаційно-стимульованих процесів в цирконі в зв'язку з вирішенням проблем геохронології та вивченням вмісту та розподілу рідкісноземельних елементів в цирконах.
Механізми радіаційного пошкодження циркону були досліджені за допомогою методів комп’ютерного моделювання. Досліджено перекривання каскадів зміщених атомів. З використанням методу Монте-Карло розроблена модель аморфізації циркону. Одержані результати показують, що в інтервалі fa=0,3-0,7 спостерігається лінійна залежність ступіню кристалічності від розміру кристаліту. Це пов’язано з перколяційним переходом, при якому аморфні області вже починають перекриватися між собою. За допомогою моделі аморфізації розраховано ступінь аморфізації деяких зразків циркону Яструбецького Zr - REE рудопрояву по даним рентгенівського аналізу. Встановлено, що ступінь кристалічності змінюється з глибиною. Отримані значення ступеня аморфізації циркону узгоджуються з розрахованою дозою опромінення. Це підтверджує коректність розробленої нами моделі, а також вказує на те, що в основному аморфізація структури циркону пов’язана з радіаційним автоопроміненням.
Результати цього дослідження можуть бути використані при розв’язанні проблем, пов’язаних з вибором зразків циркону для датування геологічних об’єктів та пошуку рідкісноземельних елементів.
Автори:
Інші автори:
Т.В. Огар
Ключові слова:
радіаційна мінералогія, наномінералогія, комп’ютерне моделювання структури, ізоморфний циркон
Керівник:
Гречанівський Олексій Євгенович
РК:
0113U005421
Роки виконання:
2013 - 2014
МОВИ
КЛЮЧОВІ СЛОВА