ПРО ІНСТИТУТ
ПЕРІОДИЧНІ
ВИДАННЯ
ІНФОРМАЦІЙНІ
ПОВІДОМЛЕННЯ
Звіт про НДР: 1 книга, 234 сторінки, 123 ілюстрацій, 27 таблиць, 140 посилань.
Об’єкт дослідження – зразки природних оксидів та гідроксидів заліза (магнетит, маггеміт, гематит, гетит та ін.), зразки синтетичних (близьких за складом і структурою до біогенних, синтезованих за різними технологіями) наночастинок магнетиту та зразки біологічних тканин, що містять магнітовпорядковані наночастинки оксидів/гідроксидів заліза.
Мета роботи: дослідження аномальних фізичних ефектів, які виявляються методом феромагнітного резонансу на наночастинках біогенного магнетиту, що локалізовані в тканинах мозку, а також розробка нових методів діагностики характеристик магнітних наносистем.
Методи дослідження та апаратура: метод магнітометрії (магнітометр з датчиком Хола), метод магнітного резонансу (спектрометри ЕПР РЭ-1306 (Росія), PS100X (Білорусь)), метод ядерної гама-резонансної спектроскопії (спектрометр “Wissel” (ФРГ) з використанням джерела 57Со в матриці Cr), оптична мікроскопія (мікроскоп Nikon ECLIPSE LV100POL), теоретичні розрахунки.
Результати та їх новизна: Досліджено аномальні динамічні ефекти, що виникають при накладанні на наночастинки магнетиту сильного резонансного мікрохвильового поля, та показано, що таке поле стимулює перетворення властивостей магнітних частинок та переводить систему наночастинок в новий особливий стан. Експериментально показано, що при накладанні на зразок мікрохвильового поля потужністю Р більше критичної Pcr (80 мВт), на контурі резонансних сигналів виникають додаткові параболічні зони. Порівняння динамічних ефектів з поведінкою речовин, що знаходяться в макроскопічних квантових станах дає підстави для припущення про стимуляцію сильним мікрохвильовим полем переходу системи біогенних магнітних наночастинок в макроскопічний квантовий стан. Зареєстровано спектри мультирезонансного поглинання електромагнітних хвиль сантиметрового діапазону магнітними наночастинками в складі біологічних тканин.
Рекомендації щодо використання результатів роботи: результати можуть бути використані при проведенні пошуку конгломератів нанорозмірних частинок, діагностики характеристик магнітних наносистем, а також для створення нового класу матеріалів для збереження та обробки інформації на нових принципах.
Автори:
Інші автори:
Н.О. Дудченко, А.М. Калініченко, В.Л. Карбівський, О.А. Калініченко, М.М. Багмут, Ю.О. Алексейцев
Ключові слова:
Синтетичний наномагнетит, Біогенний наномагнетит, феромагнітний резонанс, нанокристали, аномальні динамічні ефекти
Керівник:
Брик Олександр Борисович
РК:
0110U006336
Роки виконання:
2010 - 2014
МОВИ
КЛЮЧОВІ СЛОВА